Skip to content

1412 67th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jan 29, 2018

Property Information

Block228
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1S-B-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,621
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,000
63%
Improvement Value:$142,600
37%
Total Assessment$385,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,736+7.3%
2024$6,278+8.7%
2023$5,777+2.1%
2022$5,657+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,621DeedBook 9284, Page 39Recorded2/21/2018

Property Sale

Sale
$147,500

From:

To:

Sq Ft1,621DeedBook 8778, Page 237Recorded2/23/2011

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 5713, Page 8

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 5411, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1921