Skip to content

1414 67th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 22, 2015

Property Information

Block228
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,200
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,000
37%
Improvement Value:$410,400
63%
Total Assessment$653,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,415+7.3%
2024$10,637-0.4%
2023$10,676+2.1%
2022$10,455+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1921