Skip to content

6709 Newkirk AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Aug 5, 2022

Property Information

Block228
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1S-F-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,626
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
47%
Improvement Value:$303,700
53%
Total Assessment$573,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,023+7.3%
2024$9,340+11.8%
2023$8,352+2.1%
2022$8,180+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft1,626DeedBook 9695, Page 999Recorded9/13/2022

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft3,252DeedBook 8773, Page 449Recorded1/24/2011

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,166DeedBook 7223, Page 322Recorded2/24/2004

Property Built

Built

Year Built: 1921