Skip to content

1460 64th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Nov 21, 2013

Property Information

Block231
Lot1.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class47
Description1.5S-B-F
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,380
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,200
37%
Improvement Value:$338,600
63%
Total Assessment$539,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,430+7.3%
2024$8,788-0.9%
2023$8,867+2.1%
2022$8,684+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$272,000

From:

To:

Sq Ft2,380DeedBook 8944, Page 963

Property Built

Built

Year Built: 1961