Skip to content

8510 Newkirk AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1951

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Apr 24, 2019

Property Information

Block361
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-F
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,298
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,000
59%
Improvement Value:$209,200
41%
Total Assessment$508,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,878+7.3%
2024$8,274+2.7%
2023$8,054+2.1%
2022$7,887+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft2,298DeedBook 9409, Page 996Recorded6/17/2019

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft2,298DeedBook 8222, Page 301NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/30/2007

Property Built

Built

Year Built: 1951