Skip to content

6606 Grand AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1964

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Apr 29, 2004

Property Information

Block231
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,081
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
48%
Improvement Value:$266,300
52%
Total Assessment$516,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,020+7.3%
2024$8,405-17.7%
2023$10,213+2.1%
2022$10,002+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft2,081DeedBook 7293, Page 162NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/2/2004

Property Sale

Sale
$190,800
DeedBook 5782, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1964