Skip to content

6509 Grand AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1700

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jun 28, 2007

Property Information

Block234
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1S-S-O
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,339
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$287,500
68%
Improvement Value:$136,000
32%
Total Assessment$423,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,399+7.3%
2024$6,895-18.5%
2023$8,458+2.1%
2022$8,283+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,339DeedBook 8269, Page 287Recorded7/18/2007

Property Sale

Sale
$406,850

From:

To:

Sq Ft1,339DeedBook 7957, Page 97Recorded7/31/2006

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 5441, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1700