Skip to content

6408 Columbia AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jun 13, 2002

Property Information

Block234
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1S-S-O
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,892
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
51%
Improvement Value:$215,900
49%
Total Assessment$440,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,703+7.3%
2024$7,178-14.6%
2023$8,405+2.1%
2022$8,231+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,892DeedBook 6026, Page 296NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/8/2002

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 4905, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1921