Skip to content

6606 Columbia AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1960

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jul 21, 2008

Property Information

Block234
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
ZoningR2
Sq Footage2,412
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$287,500
47%
Improvement Value:$327,300
53%
Total Assessment$614,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,741+7.3%
2024$10,009-4.8%
2023$10,518+2.1%
2022$10,300+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,412DeedBook 8578, Page 146NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/1/2008

Property Built

Built

Year Built: 1960