Skip to content

1430 67th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1941

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Mar 15, 2016

Property Information

Block235
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class47
Description1S-AL-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage3,304
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,700
42%
Improvement Value:$456,000
58%
Total Assessment$786,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,744+7.3%
2024$12,807+25.0%
2023$10,249+2.1%
2022$10,037+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft3,304DeedBook 9109, Page 801Recorded4/4/2016

Property Built

Built

Year Built: 1941