Skip to content

7703 Park AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1951

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Oct 29, 2009

Property Information

Block301
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class18
Description1.5S-B-R
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,172
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$446,200
56%
Improvement Value:$347,600
44%
Total Assessment$793,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,868+7.3%
2024$12,923+0.4%
2023$12,877+2.1%
2022$12,610+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft3,172DeedBook 8698, Page 241Recorded11/12/2009

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft3,172DeedBook 7162, Page 331Recorded11/5/2003

Property Sale

SaleMulti
$370,000
DeedBook 5763, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1951