Skip to content

1435 68th StNorth Bergen, NJ 07047

Vacant Land

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Aug 17, 2001

Property Information

Block235
Lot68
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$143,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,500+7.3%
2024$2,330+0.0%
2023$2,329+2.1%
2022$2,281+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

DeedBook 6013, Page 201NU CodePartial parcel (6)Recorded7/10/2002