Skip to content

1455b 68 St

North Bergen, NJ 07047

Built 1974

Last Sale Price
$226,000
Last Sale Date
Jan 12, 2021

Property Information

Block235
Lot81
QualifierC2208
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage792
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,100
46%
Improvement Value:$114,900
54%
Total Assessment$213,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,721+7.3%
2024$3,468+6.9%
2023$3,243+2.1%
2022$3,176+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$226,000

From:

To:

Sq Ft792DeedBook 9548, Page 465NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/9/2021

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 7084, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1974