Skip to content

6511 Columbia AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jun 28, 2022

Property Information

Block236.02
Lot72
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,432
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$287,500
39%
Improvement Value:$449,200
61%
Total Assessment$736,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,438+7.3%
2024$12,523+2.6%
2023$12,209+2.1%
2022$11,957+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft2,432DeedBook 9680, Page 548NU CodeUndivided interest (8)Recorded7/8/2022

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft3,648DeedBook 9030, Page 140Recorded3/30/2015

Property Built

Built

Year Built: 1961