Skip to content

6927 Liberty AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 3, 2024

Property Information

Block241
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings4
ZoningR1
Sq Footage2,896
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,100
37%
Improvement Value:$464,300
63%
Total Assessment$731,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,778+7.3%
2024$11,907-6.7%
2023$12,760+2.1%
2022$12,496+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$221,775

From:

To:

Sq Ft2,827DeedBook 8825, Page 578NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/23/2011

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,827DeedBook 7773, Page 255Recorded1/6/2006

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft2,827DeedBook 7340, Page 206Recorded8/2/2004

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5258, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1966