Skip to content

6920 Tonnelle Ave

North Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 9, 2021

Property Information

Block241
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings3
ZoningC2
Sq Footage2,682
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,000
34%
Improvement Value:$419,600
66%
Total Assessment$635,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,104+7.3%
2024$10,348+22.9%
2023$8,417+2.1%
2022$8,243+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1921