Skip to content

7017 Columbia Ave(Unit C0104)North Bergen, NJ 07047

Built 1960

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jun 11, 2024

Property Information

Block241
Lot19
QualifierC0104
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage906
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,800
41%
Improvement Value:$148,000
59%
Total Assessment$252,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,416+7.3%
2024$4,116+19.4%
2023$3,447+2.1%
2022$3,376+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft906DeedBook 9831, Page 57Recorded6/28/2024

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 9312, Page 529

Property Built

Built

Year Built: 1960