Skip to content

7107 Kennedy BlvdNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 24, 2018

Property Information

Block258
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings3
ZoningC1
Sq Footage2,662
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,400
39%
Improvement Value:$349,200
61%
Total Assessment$572,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,003+7.3%
2024$9,322-2.3%
2023$9,546+2.1%
2022$9,349+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$162,700

From:

To:

Sq Ft2,662DeedBook 8901, Page 851NU CodeUndivided interest (8)Recorded4/8/2013

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft2,662DeedBook 8713, Page 27Recorded1/29/2010

Property Built

Built

Year Built: 1931