Skip to content

6908c Liberty Ave

North Bergen, NJ 07047

Built 1974

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Mar 3, 2022

Property Information

Block241
Lot60
QualifierC0103
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage940
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,700
47%
Improvement Value:$133,300
53%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,368+7.3%
2024$4,070+5.7%
2023$3,851+2.1%
2022$3,772+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft940DeedBook 9650, Page 920Recorded3/18/2022

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 9444, Page 625

Property Built

Built

Year Built: 1974