Skip to content

1610a 70th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1974

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
Aug 19, 2019

Property Information

Block241
Lot66
QualifierC0205
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage645
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,400
43%
Improvement Value:$105,500
57%
Total Assessment$185,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,248+7.3%
2024$3,026+4.9%
2023$2,886+2.1%
2022$2,826+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 9430, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1974