Skip to content

1433 70th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1966

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 14, 2015

Property Information

Block242
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,850
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,200
41%
Improvement Value:$373,100
59%
Total Assessment$632,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,046+7.3%
2024$10,294+2.7%
2023$10,026+2.1%
2022$9,819+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$379,000

From:

To:

Sq Ft2,850DeedBook 7134, Page 277NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/22/2003

Property Built

Built

Year Built: 1966