Skip to content

417 73rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1966

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 29, 2020

Property Information

Block277
Lot27.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class47
Description2S-B-X
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,970
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$336,000
47%
Improvement Value:$380,000
53%
Total Assessment$716,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,509+7.3%
2024$11,656-0.6%
2023$11,724+2.1%
2022$11,481+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$94,600

From:

To:

Sq Ft2,970DeedBook 8776, Page 928NU CodeUndivided interest (8)Recorded2/15/2011

Property Built

Built

Year Built: 1966