Skip to content

807 82nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1971

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 18, 2009

Property Information

Block379
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,945
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,000
46%
Improvement Value:$358,200
54%
Total Assessment$668,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,673+7.3%
2024$10,878-16.9%
2023$13,093+2.1%
2022$12,822+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 4887, Page 138

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 4670, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1971