Skip to content

1604 72nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1966

Last Sale Date
Jul 25, 1988

Property Information

Block248
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,484
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,200
40%
Improvement Value:$427,600
60%
Total Assessment$709,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,150+7.5%
2024$11,306-7.9%
2023$12,270+2.2%
2022$12,011+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4004, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1966