Skip to content

1702 71st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 2005

Last Sale Price
$413,000
Last Sale Date
Dec 22, 2016

Property Information

Block249
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,157
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,400
51%
Improvement Value:$269,100
49%
Total Assessment$544,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,512+7.3%
2024$8,864-15.8%
2023$10,530+2.1%
2022$10,312+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$413,000

From:

To:

Sq Ft2,157DeedBook 9170, Page 1000Recorded1/10/2017

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft2,157DeedBook 8770, Page 866Recorded1/5/2011

Property Sale

Sale
$442,000

From:

To:

Sq Ft2,157DeedBook 7849, Page 45NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/23/2006

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft854DeedBook 7351, Page 193Recorded8/25/2004