Skip to content

122 73rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 2004

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jan 12, 2015

Property Information

Block305
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,111
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,000
57%
Improvement Value:$277,900
43%
Total Assessment$642,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,231+7.3%
2024$10,466-9.6%
2023$11,577+2.1%
2022$11,338+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,111DeedBook 9025, Page 725Recorded3/9/2015

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 5710, Page 231

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5163, Page 218