Skip to content

7208 Tonnelle AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916
Commercial

Last Sale Price
$626,000
Last Sale Date
Sep 13, 2021

Property Information

Block249
Lot88
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningC2
Sq Footage4,196
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,000
5%
Improvement Value:$808,900
95%
Total Assessment$850,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,865+7.3%
2024$13,853-8.8%
2023$15,189+2.1%
2022$14,875+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,879DeedBook 7017, Page 135Recorded2/10/2003

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5997, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1916