Skip to content

1311 28th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$432,500
Last Sale Date
Oct 7, 2021

Property Information

Block59
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class47
Description2S-S-O
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,996
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,700
51%
Improvement Value:$192,200
49%
Total Assessment$390,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,829+7.3%
2024$6,364+8.2%
2023$5,882+2.1%
2022$5,761+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$432,500

From:

To:

Sq Ft1,996DeedBook 9631, Page 522Recorded1/18/2022

Property Built

Built

Year Built: 1916