Skip to content

7408 Cottage AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1966

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 29, 2026

Property Information

Block256
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,548
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$313,600
40%
Improvement Value:$465,900
60%
Total Assessment$779,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,618+7.3%
2024$12,690+8.9%
2023$11,653+2.1%
2022$11,412+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1966