Skip to content

1305 73rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Apr 4, 2002

Property Information

Block259
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage3,010
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$323,400
40%
Improvement Value:$484,900
60%
Total Assessment$808,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,121+7.3%
2024$13,159+18.3%
2023$11,127+2.1%
2022$10,897+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5978, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1916