Skip to content

1311 73rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1990

Last Sale Date
Jan 22, 1993

Property Information

Block259
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-X
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage3,168
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,000
35%
Improvement Value:$552,300
65%
Total Assessment$849,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,837+7.3%
2024$13,827+1.8%
2023$13,585+2.1%
2022$13,304+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3992, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1990