Skip to content

1122 72nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1962
Apartment

Last Sale Price
$2,765,000
Last Sale Date
Feb 28, 2019

Property Information

Block259
Lot57
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description2S-B-A
Dwellings18
ZoningR1
Sq Footage10,830
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,500
12%
Improvement Value:$1,796,000
88%
Total Assessment$2,033,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,525+7.3%
2024$33,105-19.2%
2023$40,971+2.1%
2022$40,124+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$2,765,000

From:

To:

Sq Ft10,830DeedBook 9392, Page 525Recorded4/3/2019

Property Built

Built

Year Built: 1962