Skip to content

1318 73rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1936

Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block263
Lot167
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,422
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,300
63%
Improvement Value:$172,200
37%
Total Assessment$465,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,132+7.3%
2024$7,578+6.6%
2023$7,111+2.1%
2022$6,964+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1936