Skip to content

6908b Liberty Ave

North Bergen, NJ 07047

Built 1974

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jul 22, 2003

Property Information

Block241
Lot60
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage760
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,800
44%
Improvement Value:$119,600
56%
Total Assessment$214,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,746+7.3%
2024$3,490-25.5%
2023$4,682+2.1%
2022$4,586+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 7144, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1974