Skip to content

1014 75th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Date
Jan 19, 1984

Property Information

Block267
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,292
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,200
64%
Improvement Value:$139,800
36%
Total Assessment$392,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,848+7.3%
2024$6,382-2.1%
2023$6,520+2.1%
2022$6,385+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3401, Page 763

Property Built

Built

Year Built: 1931