Skip to content

705 74th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1915
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 13, 2021

Property Information

Block270
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class---
Description3S-B-A
Dwellings10
ZoningR1
Sq Footage7,839
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$379,500
32%
Improvement Value:$821,300
68%
Total Assessment$1,200,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,978+7.3%
2024$19,549+24.2%
2023$15,745+2.1%
2022$15,419-14.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$973,750

From:

To:

Sq Ft7,839DeedBook 8863, Page 686Recorded8/6/2012

Property Sale

Sale
$482,500

From:

To:

DeedBook 7092, Page 129Recorded7/23/2003

Property Built

Built

Year Built: 1915