Skip to content

231 72nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1920

Last Sale Date
Feb 4, 1997

Property Information

Block292
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class---
Description3S-B-A
Dwellings10
ZoningR1
Sq Footage7,612
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$354,000
24%
Improvement Value:$1,120,900
76%
Total Assessment$1,474,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,050+7.3%
2024$23,344+37.5%
2023$16,974+2.1%
2022$16,623+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5105, Page 97

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 4933, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1920