Skip to content

700 73rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1936

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Oct 27, 2017

Property Information

Block270
Lot70
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,280
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$289,100
53%
Improvement Value:$252,700
47%
Total Assessment$541,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,465+7.3%
2024$8,821+0.1%
2023$8,809+5.4%
2022$8,357+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,280DeedBook 9253, Page 781NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/9/2017

Property Built

Built

Year Built: 1936