Skip to content

7409 2nd AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$755,000
Last Sale Date
May 16, 2024

Property Information

Block272
Lot146
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,468
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$289,100
59%
Improvement Value:$204,300
41%
Total Assessment$493,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,620+7.3%
2024$8,033-8.1%
2023$8,739+2.1%
2022$8,558+8.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$755,000

From:

To:

Sq Ft1,468DeedBook 9824, Page 321Recorded5/23/2024

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,176DeedBook 9420, Page 759Recorded7/30/2019

Property Built

Built

Year Built: 1921