Skip to content

7419 2nd AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 17, 2020

Property Information

Block272
Lot150
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,280
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$289,100
43%
Improvement Value:$383,200
57%
Total Assessment$672,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,745+7.3%
2024$10,945-22.6%
2023$14,141+2.1%
2022$13,849+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4691, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1989