Skip to content

7510 2nd AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1989

Last Sale Date
Jul 11, 1989

Property Information

Block273
Lot126
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,470
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$289,100
38%
Improvement Value:$471,900
62%
Total Assessment$761,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,295+7.3%
2024$12,389-25.5%
2023$16,634+2.1%
2022$16,290+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4174, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1989