Skip to content

7500 2nd AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911
Other Exempt

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jul 2, 2020

Property Information

Block273
Lot131
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,176
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,200
56%
Improvement Value:$204,500
44%
Total Assessment$464,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$6,586+0.1%
2021$6,579+1.6%
2020$6,476+1.9%
2019$6,355+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 9496, Page 573NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/21/2020

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 7336, Page 252Recorded7/29/2004

Property Built

Built

Year Built: 1911