Skip to content

7553 Bergenline AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 1, 2004

Property Information

Block274
Lot72
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,200
28%
Improvement Value:$437,600
72%
Total Assessment$603,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,548+7.3%
2024$9,830-30.1%
2023$14,071+2.1%
2022$13,780+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960