Skip to content

7416 1st AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 2017

Last Sale Price
$642,000
Last Sale Date
Jun 1, 2017

Property Information

Block274
Lot87
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,075
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$289,100
38%
Improvement Value:$468,900
62%
Total Assessment$758,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,242+7.3%
2024$12,340-21.5%
2023$15,727+2.1%
2022$15,402+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$642,000

From:

To:

Sq Ft3,075DeedBook 9220, Page 259NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/18/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

SaleMulti
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,348DeedBook 9034, Page 225Recorded4/21/2015

Also conveyed in this deed

1 parcel