Skip to content

427 73rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1990

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 16, 2011

Property Information

Block277
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,933
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$346,800
41%
Improvement Value:$502,400
59%
Total Assessment$849,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,836+7.3%
2024$13,825+4.7%
2023$13,199+2.1%
2022$12,926+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 4626, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1990