Skip to content

408 73rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1946

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Apr 16, 2003

Property Information

Block278
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description1.5S-B-F
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,740
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,800
56%
Improvement Value:$278,000
44%
Total Assessment$625,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,933+7.3%
2024$10,188-8.2%
2023$11,103+2.1%
2022$10,874+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 7042, Page 271

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,904DeedBook 7051, Page 134NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/9/2003

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5147, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1946