Skip to content

1420 Tonnelle AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1965
Industrial

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Sep 9, 2004

Property Information

Block27
Lot17.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-I
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage11,380
Acreage2.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,597,900
84%
Improvement Value:$500,100
16%
Total Assessment$3,098,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$54,122+7.3%
2024$50,435+126.8%
2023$22,241+2.1%
2022$21,782+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,150,000
DeedBook 7381, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1965