Skip to content

3700 West Side AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 2005
Industrial

Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
Feb 23, 2005

Property Information

Block452.01
Lot1
QualifierHM
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page102

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-A
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage13,025
Acreage1.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,660,000
72%
Improvement Value:$637,200
28%
Total Assessment$2,297,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,132+7.3%
2024$37,398-22.9%
2023$48,521+2.1%
2022$47,518+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,350,000
DeedBook 7491, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 2005