Skip to content

7504 12 Bergenline Ave

North Bergen, NJ 07047

Built 1915
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 22, 2022

Property Information

Block280
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class---
Description3S-B-A
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage12,825
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$525,100
26%
Improvement Value:$1,513,900
74%
Total Assessment$2,039,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,621+7.3%
2024$33,195-17.1%
2023$40,023+2.1%
2022$39,195+5.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,450,000

From:

To:

Sq Ft12,825DeedBook 9032, Page 655NU CodeSale w/ business assets (23)Recorded4/13/2015

Property Built

Built

Year Built: 1915