Skip to content

7311 River RdNorth Bergen, NJ 07047

Built 2011
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 4, 2009

Property Information

Block316
Lot10.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class---
Description1S-B-A
Dwellings1
ZoningP2
Sq Footage14,550
Acreage0.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$970,000
20%
Improvement Value:$3,875,300
80%
Total Assessment$4,845,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$84,647+7.3%
2024$78,881-49.6%
2023$156,579+2.1%
2022$153,342+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2011